GÜNCEL HABERLER

PALYATİF BAKIM VE SANAT

Güzel Sanatların insan zihninde derin kökleri olan imgeler ve şekillerle ilgili olduğu bilinmektedir. Bu imgeler ve şekiller bireyin biyopsikososyal yönünü yansıtır. Bir çok çalışma sanatla ilgilenmenin ve sanat tedavilerinin bireysel farkındalığı (kendini bilme) arttırdığını ve zorlukları yenme çabasını desteklediğini göstermiştir. Sanat tedavisi ister duyusal zevk alma ister icra etme şeklinde olsun hasta ve yakınlarının hayatına anlam kazandırabilir ve şikayetlerinin kontrolünde destek sağlayabilir.

Bu nedenle Palyatif Bakım Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde sağlık personelimizin, üniversite mensuplarının, sanatla uğraşan kurum ve bireylerin düzenli olarak eserlerini sergilemelerinin sağlanması planlanmaktadır. Böylece Palyatif Bakım farkındalığının artırılmasını, hasta ve yakınlarının sanat eserlerini gezerken veya icra ederken sıkıntılarının azalabileceğini ve sosyal bir kaynaşma ortamı sağlanabileceğini düşünmekteyiz. Sitemizde her yeni sergi konusunda bilgi verilecek ve tanıtımı yapılacaktır.

İlk sergimiz Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi Resim Kursu öğrencilerinin katkılarıyla 16-26 Şubat 2016 tarihleri arasında açılmıştır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Sergi, 2 hafta boyunca hasta ve hasta yakınları ve üniversite personeli tarafından gezildi.