GÜNCEL HABERLER

PALYATİF BAKIM VE SANAT

Güzel Sanatların insan zihninde derin kökleri olan imgeler ve şekillerle ilgili olduğu bilinmektedir. Bu imgeler ve şekiller bireyin biyopsikososyal yönünü yansıtır. Bir çok çalışma sanatla ilgilenmenin ve sanat tedavilerinin bireysel farkındalığı (kendini bilme) arttırdığını ve zorlukları yenme çabasını desteklediğini göstermiştir. Sanat tedavisi ister duyusal zevk alma ister icra etme şeklinde olsun hasta ve yakınlarının hayatına anlam kazandırabilir ve şikayetlerinin kontrolünde destek sağlayabilir.

Bu nedenle Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde sağlık personelimizin, üniversite mensuplarının, sanatla uğraşan kurum ve bireylerin düzenli olarak eserlerini sergilemelerinin sağlanması planlanmaktadır. Böylece Palyatif Bakım farkındalığının artırılmasını, hasta ve yakınlarının sanat eserlerini gezerken veya icra ederken sıkıntılarının azalabileceğini ve sosyal bir kaynaşma ortamı sağlanabileceğini düşünmekteyiz. Sitemizde her yeni sergi konusunda bilgi verilecek ve tanıtımı yapılacaktır.

1. İlk sergi Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi Resim Kursu öğrencilerinin katkılarıyla 16-26 Şubat 2016 tarihleri arasında açılmıştır.

 

2.Tarihi yapılar ve Ahşap Yakma Sanatı” isimli Günay YILMAZ ERDOĞAN sergisi 02-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında Palyatif Bakım Merkezi’nde açılmıştır.

 

3. Palyatif Bakım Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde Gaziosmanpaşa Üniversitesi Puzzle Kulübü’nün katkılarıyla 07-10 Haziran 2016 tarihleri arasında “PUZZLE SERGİSİ” açılmıştır.

 

4. Tokat Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi Tezhip Hocası Reyhan OKAN ve öğrencilerinin katkılarıyla 28 Haziran-01 Temmuz 2016 tarihleri arasında “TEZHİP SERGİSİ” açılmıştır.

 

5. Merkezimiz bünyesinde düzenlenen “Palyatif Bakımda Sanat” etkinliği kapsamında Nihan BOZKURT ‘un katkılarıyla 26 Temmuz-5 Ağustos 2016 tarihleri arasında “Puzzle Sergisi” açılmıştır.

 

6. 21-31 Mart 2017 Yaşlılar Haftası sebebiyle Gaziosmanpaşa Üniversitesi Palyatif Bakım Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Tokat Huzurevi Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “Duran DİRİCAN” kişisel sergisi açılmıştır.

 

7. Merkezimiz bünyesinde düzenlenen "Palyatif Bakımda Sanat" etkinliği kapsamında;30 Mayıs-09 Haziran 2017 tarihleri arasında "Ayşe AYTEKİN" kişisel "EBRU SERGİSİ" açılmıştır.

 

8. “Palyatif Bakım Sanat” etkinlikleri çerçevesinde 13 Haziran 2018 tarihinde Merkezimiz tarafından Tokat El Baskı Tekniği kullanılarak "Baskı- Boyama Sergisi" düzenlenmiştir.

 

9. Merkezimiz bünyesinde düzenlenen “Palyatif Bakımda Sanat” etkinliği kapsamında 19-28 Temmuz 2017 tarihleri arasında ünitemizde tedavi görmekte olan Murat YAĞMUR kişisel “AĞAÇ YAKMA” sergisi açılmıştır.

 

10. Merkezimiz bünyesinde düzenlenen “Palyatif Bakımda Sanat” etkinliği kapsamında 02-20 Ekim 2017 tarihleri arasında Burcu ÖZSOY kişisel “RENGÂRENK” sergisi açılmıştır.

 

11. Merkezimiz bünyesinde düzenlenen “Palyatif Bakımda Sanat” etkinliği kapsamında 15 Şubat-02 Mart 2018 tarihleri arasında ünitemizde tedavi görmekte olan Murat YAĞMUR II. kişisel “Ahşaba Yansıyan Tarihi Mekânlar” sergisi açılmıştır.

 

12. Merkezimiz bünyesinde düzenlenen “Palyatif Bakımda Sanat” etkinliği kapsamında ünitemizde tedavi görmekte olan Murat YAĞMUR III. kişisel “Osmanlı Padişahları” sergisi açılmıştır

 

13. Merkezimiz bünyesinde düzenlenen “Palyatif Bakımda Sanat Etkinliği” kapsamında 24 Aralık 2018-04 Ocak 2019 tarihleri arasında Emine KIYAK ve öğrencilerinin hazırladığı “YÖRESEL TURHAL BEZİ DOKUMA” sergisi açılmıştır.